Data wpisu

Odpady biodegradowalne – co to jest?

Troska o nasze otoczenie i o Ziemię przekłada się nie tylko na czystość najbliższej okolicy, ale także na jakość życia i nasze samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, aby umiejętnie zarządzać odpadami. Dlaczego? Ponieważ właśnie ta praktyka sprawia, że nasza planeta jest czysta, a co za tym idzie nasze życie jest wygodne, komfortowe i zdrowe. Korzystanie z odpowiednich pojemników na odpady sprawia, że ich segregacja łatwiejsza. Zatem gdzie ulokować odpady biodegradowalne? I czym tak naprawdę one są?

 

Odpady biodegradowalne

W Polsce segregujemy śmieci na cztery rodzaje. Są to: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło i odpady biodegradowalne. Odpady biodegradowalne to innymi słowy bio-śmieci. Pojawiły się one w polskim prawie w 2017 roku. Wtedy to właśnie zapadła decyzja o dodaniu ich jako jednej z kategorii do segregowania śmieci.

Nadal zastanawiasz się, czym tak naprawdę są bio-odpady? To nic innego jak śmieci (odpady organiczne), które powstają najczęściej z resztek jedzenia czy roślin. Ich cechą charakterystyczną jest to, że ulegają one rozkładowi, czyli tzw. procesowi biodegradacji. Warto być świadomym, że niektóre z tych bio-odpadów nadaje się do produkcji kompostu. Ten z kolei pozytywnie wpływa na jakość i żyzność gleby. Zatem jeśli koło domu masz grządkę z kwiatami lub warzywami warto przemyśleć własny kompostownik. Odpady biodegradowalne są także źródłem biogazu, który może być wykorzystywany do wytwarzania energii.

 

Odpady biodegradowalne i zielone

Czy zatem odpady zielone możemy zaliczyć jako część odpadów bio? Jednak czym są odpady zielone? Do tej grupy odpadów organicznych zaliczymy przede wszystkim: liście, skoszoną trawę, rozdrobnione gałęzie, a także zdrewniałe części roślin. Zatem czy te dwie kategorie można połączyć w jedną? Warto mieć na uwadze, że odpady biodegradowalne i odpady zielone różnią się wszystkim swoimi parametrami. Odpady zielone są przede wszystkim sezonowe (np. skoszona trawa to odpad głównie wiosenno-letni). Co więcej jest ich zdecydowanie więcej niż np. odpadów kuchennych (obierek z ziemniaków). Kolejna różnica dotyczy czasu rozkładu. Odpady bio (jak np. odpady kuchenne) ulegają szybszemu rozkładowi niż odpady zielone. Dlatego ich przechowywanie może być problematyczne.

 

Odpady zmieszane i biodegradowalne

Czy wiesz czym są odpady zmieszane? Ich główną cechą charakterystyczną nie jest wbrew pozorom to, że można w ich pojemniku umieścić wszystkie rodzaje śmieci. Odpady zmieszane to śmieci, które nadają się do ponownego wykorzystania. Są to także odpady, które już na etapie produkcji składają się z kilku różnych tworzyw jednocześnie (np. kapsułki do kawy).

Jednak nie należy ich mylić z odpadami biodegradowalnymi. Ponieważ najczęściej są to odpady, które nie ulegają naturalnemu procesowi biodegradacji i nie przyczyniają się do polepszenia jakości i żyzności gleby.

 

Odpady komunalne biodegradowalne

Odpady komunalne to śmieci, które powstają w głównie w wyniku działalności człowieka. Podzielić je można na kilka kategorii. Wyróżniamy przede wszystkim grożące skażeniem, zakażeniem, szkodliwe dla środowiska czy także surowe produkty.

Odpady komunalne powinny być wyrzucane do specjalnie oznaczonego pojemnika. Wszystko po to, aby zmniejszyć szkodliwe skutki kontaktu z tym rodzajem odpadów.

 

Odpady biodegradowalne – segregacja

Odpady biodegradowalne to jeden z głównych rodzajów śmieci. Ich powszechność i duże występowanie sprawia, że bardzo ważne jest ich odpowiednie segregowanie. W tym celu warto skorzystać z usług firm, które specjalizują się w produkcji profesjonalnych pojemników na śmieci.  Pojemniki są wykonane z wysokiej jakości materiałów i są całkowicie bezpieczne.

 

Odpady biodegradowalne – przykłady

Ten rodzaj odpadów pojawia się w każdym domu. Najczęściej towarzyszą nam one w kuchni, podczas przygotowywania posiłków. Do najczęstszych biodegradowalnych odpadów możemy zaliczyć:

  • resztki jedzenia,
  • odpadki warzywne i owocowe (np. skórki jabłka czy ziemniaka),
  • skoszoną trawę (odpady zielone),
  • liście i gałęzie (odpady zielone).