Jak segregować odpady bio?
Odpady bio, czyli innymi słowy odpady zielone to ważny element segregacji śmieci. Odpady bio są jednym z czterech frakcji śmieci. W Polsce segregujemy szkło, metale i tworzywa, papier i właśnie bioodpady. Odpady komunalne wymagają odpowiedniego traktowania. Wszystko po to, aby prawidłowo zadbać o ekologię i czystość naszego otoczenia.
Odpady bio – co wrzucamy?
W Polsce od 2017 roku istnieje podział właśnie na cztery główne frakcje odpadów. Obok szkła, metali i tworzyw sztucznych, papieru i odpadów zielonych segregować powinniśmy jeszcze odpady zmieszane. Czyli takie, które nadają się do ponownego użycia.
Czy wiesz, co powinno znaleźć się w pojemniku na odpady bio? Bioodpady to śmieci, które powstają głównie z resztek jedzenia lub roślin. W tym pojemniku powinny znaleźć się przede wszystkim:
- odpadki warzywne,
- skorupki jaj,
- resztki jedzenia,
- odpady roślinne.
Śmieci te ulegają naturalnemu rozkładowi, czyli tzw. biodegradacji. Co więcej, część z tych odpadów biodegradowalnych można skorzystać z przydomowego kompostownika. Wyrzucanie odpadów bio do kompostownika ma wiele zalet. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na żyzność gleby lub biogazu. Za sprawą tego ostatniego można wytworzyć energię.
Odpady bio – co zaliczamy?
Odpady segregowane pomagają zachować czystość planety. Wśród odpadów bio powinny znaleźć się:
- rozdrobnione gałęzie drzew,
- rośliny doniczkowe,
- resztki po kawie i herbacie, fusy po kawie,
- zwiędłe kwiaty,
- gałęzie krzewów, skoszoną trawę,
- owocowe obierki.
Odpady biodegradowalne – przykłady
W pojemniku powinny znaleźć się nie tylko resztki jedzenia, ale i odpady biodegradowalne. W pojemniku nie powinny znaleźć się tworzywa sztuczne, opakowania szklane. Nie powinno do brązowego pojemnika wrzucać świetlówek, reflektorów, opakowań po napojach, papierowych worków.
Zastanawiasz się co w przypadku odchodów zwierząt i co zrobić, gdy pojawiają się produkty odzwierzęce? Te produkty również nie powinny być w brązowym koszu.
Odpady bio kuchenne
W kuchni często pojawiają się ewentualnie resztki kuchenne. To właśnie one (wyłączeniem odpadów niebezpiecznych) powinny znaleźć się w pojemniku na bioodpady.
Odpady bio a kompostownik
Wiele gospodarstw domowych ma kompostownik. To świetne miejsce, żeby zadbać o bioodpady. Odpadki jedzenia, skoszona trawa czy liście znajdą tam swoje miejsce.
Ponadto kompostownik pozytywnie wpłynie na kondycję i żyzność gleby. Dzieki takiemu sposobowi segregacji możesz zarówno zadbać o czystość planety, jak i jakość ziemi.
Odpady bio – czego nie wrzucamy?
Prawidłowa segregacja ma znaczenie. Dlatego nie powinno się wrzucać do pojemnika na zielone odpady niektórych produktów.
W odpadach bio nie powinny znaleźć się np.: oleje roślinne, pieluchy jednorazowe, opakowań po środkach czystości, odchody domowych zwierząt. W pojemnikach na odpady nie powinny znaleźć się także odpady budowlane czy zużyte baterie.
Nie wyrzucaj także zużytych artykułów medycznych, opakowań po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe.
Odpady bio – luzem czy w workach?
Jeśli chcesz wyrzucać odpady zielone do śmieci w workach, musisz zadbać o to, aby było to worki biodegradowalne. Klasyczne worki na śmieci wykonane są z plastiku, co utrudni ich prawidłowe kompostowanie.
Zastanawiasz się, w czym wyrzucać odpady bio? Najlepiej, aby wyrzucane luzem. Dzięki temu możliwe jest zadbanie o prawidłową segregację i kompostowanie śmieci.
Odpady bio – jaki kolor pojemnika?
Śmieci bio wrzucamy do brązowego pojemnika. Warto pamiętać także, że do pojemnika nie powinno wrzucać się śmieci umieszczonych w plastikowych workach. Ponadto do wyrzucenia śmieci zielonych nie sprawdzą się także worki papierowe.
Dlaczego? Ponieważ dodatkowe odpady, jak np. plastikowe opakowania i torby utrudnią sprawność w procesie recyklingu. I choć dodatkowe opakowania z pewnością gwarantują wygodę przy sprzątaniu, to mogą utrudnić przetwarzanie śmieci.
Dodatkowe opakowanie mogą dostać się do resztek organicznych, co uniemożliwi ich kompostowanie.