Data wpisu

Jakie pojemniki na odpady?

Dbanie o odpowiednie segregowanie śmieci jest w dzisiejszych czasach niezwykle istotną kwestią, o której powinien pamiętać każdy z nas. Ma to znaczenie głównie ze względu na dbanie o środowisko naturalne, które z uwagi na działalność człowieka jest w coraz gorszym stanie. Segregowanie odpadów jest w stanie znacząco uprościć ich dalszy recykling, przez co poszczególne elementy mogą zostać wykorzystane ponownie. Odpady zmieszane to nie wszystko! Dowiedz się, jakie pojemniki na różne rodzaje śmieci warto znać!

 

Spis treści

Segregacja śmieci

Jak segregować śmieci?

Kwestia odpadów biodegradowalnych

Rodzaje pojemników na odpady

Dlaczego należy segregować odpady?

Szczególnie niebezpieczne odpady

Odpady warsztatowe

Segregacja śmieci w domu prywatnym

Podsumowanie – wybieranie pojemników na odpady

 

Segregacja śmieci

Segregacja odpadów to obecnie bardzo istotny temat. Śmieci segregowane są w specjalnych pojemnikach, do których należy wrzucać konkretne odpady. Te z kolei przewożone są dalej do specjalistycznych firm, które zajmują się recyklingiem poszczególnych rodzajów śmieci. Są one tam dokładnie sprawdzane, ważone oraz opisywane. Odzyskuje się z nich konkretne surowce, a duża część odpadów jest przetwarzana, by mogła zostać ponownie wykorzystana.

 

Jak segregować śmieci?

To jak prawidłowo segregować śmieci ma bardzo duże znaczenie w kwestii ich późniejszego recyklingu. Należy również wiedzieć, że istnieją pewne różnice w przypadku tego, czy mowa o segregacji śmieci w przypadku domów prywatnych czy też wspólnot mieszkaniowych. W tym drugim przypadku do segregowania śmieci używa się wspólnych pojemników, które znajdują się przeważnie na osiedlach i do których wrzuca się posegregowane odpady.

 

Kwestia odpadów biodegradowalnych

Jeśli chodzi o odpady biodegradowalne to zalicza się do nich między innymi skoszona trawa, gałęzie drzew czy też odpadki warzywne. Odpady bio muszą być wyrzucane do odpowiednich pojemników o danym kolorze – każdy z nich jest opisany, więc nie ma problemów z wybraniem właściwego pojemnika.

 

Rodzaje pojemników na odpady

Nie wiesz, jakie kupić pojemniki? Rozróżnia się osobne pojemniki, które przeznaczone są na konkretne odpady. Różnią się one przede wszystkim kolorem i przykładowo:

  • niebieskie pojemniki przeznaczone są na zbieranie osobno papieru (np. worki papierowe, kartony, ale nie wrzucaj tu zużytych ręczników papierowych!),
  • zielone pojemniki odpowiadają za szklane butelki, szkło bezbarwne oraz wszelkie inne szklane opakowania (nie umieszczaj w nich szkła żaroodpornego),
  • żółty pojemnik przeznaczony jest na metale i tworzywa sztuczne (np. zgniecione butelki plastikowe, folia aluminiowa, metale kolorowe),
  • brązowe pojemniki są z kolei dla odpadów bio (resztki żywności, skoszoną trawę),
  • czarne pojemniki dla odpadów zmieszanych (w tym pieluchy jednorazowe, które również stanowią odpady zmieszane).

Warto wspomnieć również, czym są kosze do segregacji śmieci. Znajdują się one między innymi w galeriach handlowych czy też innych miejscach publicznych i są podzielone na kilka segmentów, przez co tak naprawdę dany odpad wrzuca się do jednego kosza, a to stanowi wygodne rozwiązanie.

 

Dlaczego należy segregować odpady?

Kwestia segregacji odpadów jest niezwykle ważna ze względu na dbanie o środowisko naturalne. Posegregowane odpady umieszczone w konkretnych pojemnikach można później łatwiej poddać procesowi recyklingu. Segregując śmieci możesz w znaczący sposób wpłynąć na swoje otoczenie i wygodę życia w nim. Sporo odpadów nadaje się bowiem do ponownego przetworzenia w procesie recyklingu.

 

Szczególnie niebezpieczne odpady

Odpady segregowane w poszczególnych pojemnikach muszą być zgodne z tym, do czego dany pojemnik jest przeznaczony. Istnieją jednak odpady niebezpieczne, do których zaliczają się między innymi lekarstwa. One powinny być wyrzucane do szczególnego pojemnika, który jest na nie przeznaczony. Również zużyte baterie muszą znaleźć się w odpowiednim miejscu. Nie wolno wrzucać ich do śmieci zmieszanych.

 

Odpady warsztatowe

Osoby prowadzące swój własny warsztat samochodowy również muszą przestrzegać konkretnych zasad odnośnie segregacji odpadów. Mowa tutaj przede wszystkich o olejach samochodowych oraz olejach silnikowych. Istnieją specjalne stacje, które zajmują się utylizacją tego typu odpadów.

 

Segregacja śmieci w domu prywatnym

Kosze do swojego domu powinny być podzielone na konkretne odpady, tak jak ma to miejsce jeżeli chodzi o odpady komunalne. Do pojemnika z odpadami zmieszanymi należy wrzucać między innymi resztki jedzenia. Osobno należy natomiast wyrzucać opakowania szklane, plastikowe butelki, plastikowe opakowania, odpady budowlane czy też opakowania kartonowe. W wielu przypadkach dobrze jest dokupić kolejny pojemnik, który znacząco ułatwi segregowanie śmieci. Warto również pamiętać o tym, by nie myć butelek, słoików czy też innych odpadów, które trafiają do dalszego przetworzenia.

 

Podsumowanie – wybieranie pojemników na odpady

Segregacja odpadów to niezwykle ważna sprawa w dzisiejszych czasach. Do powtórnego przetworzenia nadaje się wiele rzeczy i dobrze jest mieć to na uwadze. Ilość tworzyw sztucznych jakie wyrzuca się obecnie jest ogromna – wiele z nich można ponownie wykorzystać. Szklane pojemniki, plastikowe torby, tworzywa sztuczne oraz puste butelki możemy wrzucać do pojemników, które są im przeznaczone. Dzięki temu można w znaczący sposób zadbać o środowisko i uchronić je przed dalszą degradacją.