Jakie kolory mają pojemniki na odpady?
Segregowanie śmieci jest niezwykle ważną kwestią. To coś, o czym powinien pamiętać każdy z nas. Dbałość o te czynności wpływa na środowisko naturalne, które z uwagi na działalność człowieka jest w coraz gorszym stanie. Segregacja śmieci pozwala prawidłowo zadbać o ekologię i czystość naszego otoczenia. Zobacz, jakie pojemniki są przeznaczone na konkretny rodzaj odpadów .
Spis treści
Segregacja śmieci
Jak segregować śmieci?
Kolory pojemników na odpady
Zielony pojemnik
Niebieski pojemnik
Żółte pojemniki
Bio (odpady bio)
Zmieszane (odpady zmieszane)
Podsumowanie – segregacja śmieci
Segregacja śmieci
Dlaczego segregacja odpadów jest ważnym tematem? Ponieważ bezpośrednio wpływa ona na czystość i kondycję naszej planety. Polega ona na wyrzucaniu śmieci, takich jak np. tworzywa sztuczne do konkretnych pojemników na odpady. Te z kolei przewożone są dalej do specjalistycznych firm, które zajmują się recyklingiem poszczególnych rodzajów śmieci.
Segregacja odpadów pozwala na późniejsze ponowne ich wykorzystanie do recyklingu. Dlatego tak ważne jest, gdzie pojawią się resztki jedzenia, plastikowe opakowania, a gdzie szklane butelki. Pamiętaj, że ich miejsce jest z góry przypisane do konkretnego pojemnika.
Jak segregować śmieci?
Zastanawiasz się, jak prawidłowo segregować śmieci? Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, to plastikowe butelki, szklane opakowania czy metale i tworzywa sztuczne będziesz wrzucać do konkretnych pojemników ze specjalnymi oznaczeniami i w konkretnym kolorze. Z kolei w domu jednorodzinnym pomocne mogą okazać się specjalne worki na śmieci, które będą zastępować pojemniki, a które zagwarantują w gospodarstwie domowym jednolity system segregacji odpadów.
Kolory pojemników na odpady
W Polsce obowiązuje od 2017 roku podział na główne rodzaje śmieci. Jednolity system segregacji odpadów obejmuje:
- szkło,
- papier,
- odpady zmieszane,
- metale i tworzywa sztuczne,
- odpady zielone.
Musisz pamiętać o tym, że zarówno w przypadku odpadów zmieszanych, odpadów budowlanych, odpadów zielonych czy odpadów biodegradowalnych jest lista produktów, które powinny się w nich znaleźć, ale także i lista tych, które kategorycznie nie mogą się pojawić w środku.
Zielony pojemnik
Zielone pojemniki są miejscem na szklane butelki, szkło bezbarwne oraz wszelkie inne szklane opakowania. Jednak mimo to, nie powinno znaleźć się w nim niczego ze szkła żaroodpornego.
Jednak pamiętaj! Zielony pojemnik nie jest miejscem, do którego wrzucić możesz m.in.:
- rozbitego szkła żaroodpornego,
- żarówek,
- luster,
- zużytych baterii,
- pozostałości po środkach ochrony roślin,
- zużytego sprzętu elektrycznego,
- tworzyw sztucznych,
- czy monitorów.
Niebieski pojemnik
Niebieskie pojemniki przeznaczone są na zbieranie osobno papieru. Mogą się w nich znaleźć m.in.:
- worki papierowe,
- kartony,
- kartki papieru,
- papier biurowy.
Jednak pamiętaj, że nie możesz wrzucić do niebieskiego pojemnika zużytych ręczników papierowych.
Żółte pojemniki
Kolejnym kolorem pojemników na śmieci jest kolor żółty. Co może się znaleźć w jego wnętrzu? Ten kolor przeznaczony jest na metale i tworzywa sztuczne oraz plastikowe opakowania. Zatem do jego wnętrza śmiało możesz włożyć, np. zgniecione butelki plastikowe, metale kolorowe. Ważne, aby były to czyste opakowania.
Żółte pojemniki to także miejsce, do którego wrzucać można opakowania po produktach, pochodzących z gospodarstw domowych, czyli opakowania po środkach czystości. W tym kolorze pojemników znaleźć się powinny opakowania po kosmetykach, worki foliowe, reklamówki, a także aluminiowe puszki po napojach i konserwach.
Bio (odpady biodegradowalne, odpady zielone)
Na odpady bio przeznaczony jest brązowy pojemnik. W nim z kolei powinny znaleźć się:
- odpadki warzywne i owocowe (resztki jedzenia, skorupki jaj),
- gałęzie drzew i krzewów,
- rośliny doniczkowe,
- skoszona trawa, liście, kwiaty,
- trociny i kora drzew.
W tym pojemniku nie wolno umieszczać:
- drewna impregnowanego,
- kości zwierząt,
- odpadów medycznych,
- resztek mięsnych,
- opakowań po olejach samochodowych i olejów samochodowych,
- odchodów zwierząt, odchodów ludzkich (w tym pieluchy jednorazowe),
- płyt wiórowych,
- leków.
Zmieszane (odpady zmieszane)
Ważną częścią segregacji śmieci jest frakcja – śmieci zmieszane. Czy to jest miejsce, gdzie można umieść termometry rtęciowe, zużyte baterie czy elementy części samochodowych? Musisz wiedzieć, że ten pojemnik jest przeznaczony na te śmieci, które nie nadają się do ponownego recyklingu, ale nie jest to miejsce na odpady niebezpieczne, stanowiące zagrożenie dla ludzi i środowiska.
Gdzie umieścić odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane czy zabawki dużych rozmiarów? Te odpady segregowane również są, jednak różni się sposób ich odbioru. Systematycznie w dużych miastach organizowana jest zbiórka tego rodzaju śmieci.
Podsumowanie – segregacja śmieci
Wspólny system segregacji odpadów na całym świecie sprawia, że proces segregacji śmieci jest identyczny zarówno dla gospodarstw domowych, jak i wspólnot mieszkaniowych. Kolory koszy są bardzo ważne!Opakowania szklane, potłuczone szyby, a może odchody zwierząt? Wiesz, gdzie umieścić niedopałki papierosów? Musisz wiedzieć, że każdy pojemnik ma swoją rolę i przeznaczenie. Zanim zaczniesz segregować śmieci upewnij się, że wybrałeś dobry kolor.