Data wpisu

Pojemniki na odpady – jakie rodzaje wyróżniamy?

Segregacja śmieci to podstawa recyklingu, czyli dbałości o środowisko naturalne. By usprawnić podział odpadów powstały solidne oraz wytrzymałe pojemniki, które szczelnie przechowują śmieci, przy czym wpływają na estetykę otoczenia. Świadome segregowanie poszczególnych odpadów pomaga zachować ład i porządek w zagospodarowanej przestrzeni. Właśnie dlatego warto wybrać najlepsze pojemniki na odpady spośród z wielu modeli na rynku. Jak je dzielimy?

 

Pojemniki na odpady segregowane

 

Do segregacji odpadów polecamy zestawy składające się z trzech lub czterech pojemników. Ich obudowy wyposażono w oznakowane kolorystycznie oraz plakietki z nazwą danej grupy odpadów. W odpady segregowane wliczają się szkło, papier, metal, plastik oraz elementy biodegradowalne i zmieszane. Takie pojemniki wiodą prym w szkołach, biurach i innych miejscach publicznych, w których wymaga się selektywnej zbiórki odpadów. Zaletą jest także możliwość wyboru konkretnej pojemności koszy, co pozwala dopasować je do wielkości danej przestrzeni.

 

Pojemniki na odpady medyczne

 

Ten rodzaj pojemników jest wyjątkowo trwały ze względu na przymus zwiększonego bezpieczeństwa podczas kontaktu z odpadami medycznymi. Pojemniki są zwykle produkowane w czerwonym kolorze z wyraźną plakietką informującą o ich zawartości. Oprócz tego wykazują odporność na przekłucia przez igły, wstrząsy oraz mechaniczne uderzenia. Pozwalają na higieniczne przetrzymywanie materiałów zakaźnych w placówkach medycznych, domach opieki oraz wszystkich innych miejscach produkujących odpady medyczne. Ich zaletą jest niska cena w porównaniu do wysokiej jakości wykonania.

 

Pojemniki na odpady do kuchni

 

W kuchennej przestrzeni również warto zadbać o schludne i praktyczne miejsce na śmieci. Pojemniki na odpady do kuchni charakteryzują się ciekawym wyglądem, a także często specjalnym nadrukiem. W kuchni bardzo dobrze sprawdzają się kosze bezdotykowe z dolną wajchą, które z łatwością otwiera się nogą. To funkcjonalne rozwiązanie pozwala zachować higienę w całym pomieszczeniu. Alternatywą będą pojemniki z ruchomą pokrywą i zdejmowanym wieczkiem, wpasowujące się na przykład w przestrzeń pod zlewem.

Pojemniki na odpady bio

 

Odpady bio należą do grupy odpadów segregowanych, a więc często pojemniki na śmieci biodegradowalne kupisz w specjalnych zestawach. Mają one z reguły brązowy kolor i plakietkę z grafiką lub napisem informującym o zawartości kosza. Odpowiednio wykonane pojemniki bio uniemożliwią przeciekanie czy przedostawanie się nieprzyjemnych zapachów, a to za sprawą grubego materiału oraz solidnej struktury pojemnika. Nadają się one zarówno do zewnętrznego, jak i wewnętrznego użytku.

 

Pojemniki na odpady komunalne

 

Te pojemniki przeznaczono głównie do użytku zewnętrznego – są duże, solidne i bardzo wytrzymałe. Pojemniki na odpady komunalne często wyposaża się w kółka, które pozwalają na łatwe przesuwanie i szybką zmianę miejsca. Występują również w wersji podwójnej, która spełnia funkcję większego kontenera. Oprócz tego pojemniki na odpady komunalne mają wytrzymałą klapę i są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych.

 

Pojemniki na odpady niebezpieczne

 

Niebezpieczne materiały wymagają profesjonalnej utylizacji, która ochroni otoczenie i osoby w nim przebywające przed działaniem szkodliwych substancji. Pojemniki na odpady niebezpieczne najczęściej są widoczne w fabrykach lub innych obiektach przemysłowych, w których są przechowywane na przykład materiały łatwopalne. Do odpadów niebezpiecznych zaliczają się także zużyte akumulatory, a także chemikalia.

 

Pojemniki na duże odpady

 

Do większych odpadów zwykle potrzeba pojemników o bardzo dużej pojemności. Mogą być to pojemniki podwójne lub większe kontenery przeznaczone do użytku zewnętrznego. Wspomniane kosze wykonuje się z twardego tworzywa, które odpowiednio trzyma ciężar i zapobiega przedziurawieniu czy uszkodzeniu materiału. W wielu modelach dla ułatwiania montuje się koła do szybkiego i bezproblemowego transportu śmieci. W naszej ofercie znajdziesz zarówno niewielkie, jak i duże pojemniki na odpady – zapraszamy!