
Jaki kolor pojemnika na odpady?
Segregacja śmieci to decyzja, która ma bezpośredni wpływ na nasze środowisko i czystość planety. W Polsce segregujemy szkło, metale i tworzywa, papier oraz bioodpady. Sumienne stosowanie się do wytycznych związanych z segregacją śmieci pozwala prawidłowo zadbać o ekologię i czystość naszego otoczenia. Odpady zmieszane, odpady zielone czy plastikowe opakowania mają inne docelowe kolory śmietników. Jeśli masz na uwadze dobro planety, musisz stosować się do zasad segregacji śmieci. Zobacz, gdzie powinieneś wyrzucić plastikowe butelki, potłuczone szyby, a gdzie zużyte materiały higieniczne lub odpadki warzywne.
Spis treści
Jaki kolor pojemnika pojemnika wybrać?
Kolory pojemników na odpady – zielony
Kolory pojemników na odpady – niebieski pojemnik
Żółte pojemniki
Bio (odpady biodegradowalne)
Zmieszane
Podsumowanie – segregacja śmieci
Jaki kolor pojemnika wybrać?
W Polsce obowiązuje od 2017 roku podział na główne rodzaje śmieci. Jednolity system segregacji odpadów obejmuje:
- szkło,
- papier,
- odpady zmieszane,
- metale i tworzywa sztuczne,
- odpady zielone.
Czym są te frakcje śmieciowe? Co powinno znaleźć się w ich pojemnikach? I co najważniejsze – jaki kolor mają te pojemniki?
Kolory pojemników na odpady – zielony
Szkło powinno znaleźć w pojemniku zielonym. Co można wrzucić do tego koloru? Przede wszystkim: butelki, słoiki, opakowania szklane. Zielony pojemnik to nie tylko szklane opakowania, ale także szklane butelki. Tylko w ten sposób wspólny system segregacji odpadów ma sens i będzie miał przełożenie na czystość planety. Zielony pojemnik nie jest miejscem, do którego wrzucić możesz m.in.: resztki rozbitego szkła żaroodpornego, żarówek, luster oraz monitorów.
Kolory pojemników na odpady – niebieski pojemnik
Kolejny punkt z frakcji odpadów, to papier i tworzywa sztuczne, czyli niebieskie pojemniki. Co powinno się w nich znaleźć? Przede wszystkim: opakowania z papieru, karton oraz tektura (również ta falista). Do niebieskiego pojemnika możesz wrzucić ulotki czy katalogi oraz gazety i czasopisma. Oczywiste jest także, że niebieskie pojemniki przyjmą papier biurowy i szkolny, zadrukowane kartki, a w tym zeszyty i książki. Także w tym koszu możesz umieścić opakowania papierowe (zarówno czyste opakowania, jak i te zużyte). Niebieski pojemnik to miejsce także na worki i papierowe torby. Warto wiedzieć, że nie wszystkie papiery oraz pieluchy jednorazowe mogą się znaleźć w tym pojemniku. W przypadku, gdy bardzo jest zabrudzony papier, nie powinno umieszczać się go w tym pojemniku. Nie powinno się do niego wyrzucać m.in. ręczników papierowych, kartonów po mleku oraz worków po materiałach budowlanych oraz samych odpadów budowlanych. Choć jest to pojemnik na papier, to nie można do niego wyrzucać również zużytych ręczników papierowych.
Żółte pojemniki
Żółty pojemnik to pojemnik na metale i tworzywa sztuczne. W nim powinny znaleźć się głównie zgniecione butelki plastikowe po napojach, nakrętki z tych butelek, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, kartony po mleku i sokach (czyli tzw. opakowanie wielomateriałowe). Żółte pojemniki to także miejsce, do którego wrzucać można opakowania po produktach, pochodzących z gospodarstw domowych, czyli opakowania po środkach czystości. W tym kolorze pojemników znaleźć się powinny opakowania po kosmetykach, worki foliowe, reklamówki, a także aluminiowe puszki po napojach i konserwach.
BIO (odpady biodegradowalne)
Segregacja odpadów również dotyczy również odpadów biodegradowalnych. Są to brązowe pojemniki, w których powinny znaleźć się:
- odpadki warzywne i owocowe (resztki jedzenia, skorupki jaj),
- gałęzie drzew i krzewów,
- skoszona trawa, liście, kwiaty,
- trociny i kora drzew.
Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić resztki jedzenia, to musisz wiedzieć, że właśnie pojemnik do odpadów zielonych będzie dobrym miejscem. Także w nim powinno znaleźć się niezaimpregnowane drewno. W koszu nie powinno umieszczać się:
- kości zwierząt, resztki mięsne,
- olejów,
- odchodów zwierząt, odchodów ludzkich w tym pieluchy jednorazowe
- płyt wiórowych,
- leków,
- drewna impregnowanego.
Zmieszane
Ostatnia z frakcji odpadów to odpady zmieszane. Co powinniśmy umieścić w tym koszu? Czy można tu umieszczać odchody zwierząt, pudła po olejach samochodowych, termometry rtęciowe?
Przede wszystkim wszystko to, co nie nadaje się do ponownego recyklingu. Jednak tu nie mogą pojawić się odpady niebezpieczne, czyli takie, które stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Pamiętaj! Do tego pojemnika nie możesz wyrzucić zużytego sprzętu elektrycznego, zużytych baterii, odpadów medycznych, pojemników po środkach ochrony roślin.
Zastanawiasz się, gdzie wyrzucić odpady wielkogabarytowe, zabawki dużych rozmiarów, odpady budowlane, zużyte baterie? Systematycznie w dużych miastach organizowana jest zbiórka tego rodzaju śmieci.
Podsumowanie – segregacja śmieci
Pamiętaj, że pojemniki dla tworzyw sztucznych, odpadów zmieszanych, czy na odpady bio mają swoje kolory. Pamiętaj o nich przy codziennej segregacji śmieci. Metale kolorowe, zużyty sprzęt elektryczny, stare meble czy rośliny doniczkowe mają swoje miejsce w segregacji odpadów.