Data wpisu

Jak zasłonić pojemniki na śmieci?

Śmietnik to konieczność, musi znajdować się na każdej posesji. Nie stanowi jednak elementu dekoracyjnego, zatem dobrze sprawić by miał atrakcyjne wizualnie okrycie.

  1. Obudowy śmietnikowe
  2. Obudowa pojemników na odpady
  3. Obudowa koszy na odpady
  4. Obudowa kosza na śmieci

W poniższym artykule dowiesz się, jakie obudowy śmietnikowe występują obecnie na rynku, jakich materiałów można użyć do ich zabudowy, jakie wymiary powinna mieć wiata śmietnikowa oraz jakie są przepisy budowlane dotyczące ich stawiania.

Obudowy śmietnikowe

Zabudowa śmietnika (o powierzchni mniejszej niż 10m2) nie wymaga pozwolenia, wystarczy, że zgłosisz budowę w odpowiednim dla lokalizacji urzędzie. Jeśli nie budujesz altanki bądź wiaty śmietnikowej, wystarczy wybudować wiatę, bez uprzedniego zgłoszenia. Jak wyglądają prawnie obowiązujące odległości? Od śmietnika do sąsiada odległość powinna wynosić minimum 3 m, od końca działki minimum 2 m. Dystans ten nie musi być zachowany, jeśli śmietniki pomiędzy sąsiednimi działkami stykają się ze sobą, gdy granica działki znajduje się tuż przy ulicy.

Obowiązek posiadania miejsca odpowiedniego na odpady jest nałożony przez właścicieli nieruchomości zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996r. – jest to ustawa o zachowaniu porządku i czystości w gminach. W tej samej ustawie widnieją również informacje o ciążącej na właścicielu odpowiedzialności za zachowanie czystości i dopilnowaniu odpowiedniej jakości technicznej wiat, altanek i kontenerów na śmieci.

Obudowa pojemników na odpady

Obowiązek segregowania śmieci i kompostowania odpadów to również możliwość uzyskania cennego nawozu. Jeśli nie chcesz decydować się na wiatę czy altanę śmietnikową, warto zadbać o to, żeby śmietnik miał odpowiednie zadaszenie, a pojemniki, które znajdują się w środku, nie nagrzewały się nadmiernie od promieni słonecznych. Jeśli zdecydujesz się jednak, na wiatę lub altanę śmietnikową wówczas należy pamiętać o utwardzonej posadzce na terenie posesji, która odpowiednio nakieruje na dojazd do wiaty. Wiatę lub altanę warto również wyposażyć w dwie furtki, jedną prowadzącą do altany od strony działki, drugą od strony ulicy dla służb porządkowych. W celu łatwiejszego utrzymania czystości warto zainwestować w wiatę, która będzie łatwa do czyszczenia np. wiata ze ścianami wyłożonymi gresem, kinkietem czy ceramiką lub po prostu pomalowana zmywalną farbą.

Obudowa koszy na odpady

Jeśli nie chcesz dodatkowo inwestować w zabudowę śmietnika, a zależy Ci na estetycznej obudowie śmietnika, możesz spróbować zbudować wiatę samodzielnie lub zakupić wiatę gotową. Wiatę samodzielnie można wykonać za pomocą standardowych palet pomalowanym na odpowiedni kolor lub osłonić palety z użyciem drewnianych pnączy, krzewów, wysokich blin lub ozdobnych traw. Samodzielna realizacja wiat murowanych lub drewnianych wymaga znajomości przepisów budowlanych, warto więc zatrudnić do tego celu profesjonalistów lub dobrać wiatę gotową, dopasowaną do stylu posiadłości, miejskiego otoczenia.

Obudowa kosza na śmieci

Żeby ukryć standardowych rozmiarów kubeł, wystarczy zakupić konstrukcję złożoną z czterech drewnianych ścianek o parametrach 80x100cm i zadaszeniu o wymiarze 80×80. Jeśli szukasz zabudowy na trzy kubły, wówczas konstrukcja altanki powinna mieć długość ok. 210 cm.

Jakiego rodzaju wiaty możemy wyróżnić?

  • Wiaty dopasowane do domu – wiaty dopasowane typowo do wyglądu domu, danej posiadłości. Ilość wariantów kolorystycznych koszy śmietnikowych jest dosyć obszerna, można więc dopasować wygląd, rozmiar, materiał śmietników do stylu posiadłości bez najmniejszego problemu.
  • Śmietniki schowane za betonowym murek – wykorzystanie części zabudowy ogrodzenia do schowania kontenerów. Warto pamiętać, żeby betonowy murek altanowy zawierał wejście z dwóch stron, tak aby śmieciarka mogła zabrać odpady, nawet jeśli nie ma nikogo w domu.
  • Metalowa wiata i altanka może być wykorzystywana zarówno do trzymania narzędzi, jak i do ukrycia koszy śmietnikowych.
  • I inne np. ogrodzenie z kamienia, pomalowanie koszy śmietnikowych, umieszczenie koszy za parawanem, wykorzystanie do zakrycia koszy żywopłotów, ukrycie kontenerów w szopie.